14
Haz

Mooble House Nedir? – Tiny House Nedir?

Mooble House- Tiny House

     Tinny House İngilizceden dilimize girmiş ‘küçük ev’ anlamına gelmektedir, minimalizm prensipleriyle oluşturulmuş kısıtlı alanda daha çok yaşam fonksiyonu ile tasarlanan evlerdir. Bu evler ilk olarak Amerika da popüler hale geliyor sonra tüm dünyaya yavaş yavaş yayılıyor. Kullanım amacı ise sürdürülebilir bir yaşam biçimi sunmak kullanabilir gri su, kompost tuvalet, güneş paneli ile sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor. Boyları 4-30 metrekare arasında değişebiliyor, tekerlekli ya da sabit bir şekilde inşa edilebilir.

     Bu minik evler sayesinde istediğiniz yerde yaşayabilmek hayal olmaktan çıkıyor. Bu evlerde istediğiniz her şeye sahip olabilirsiniz mutfak, oturma alanı, yatak alanı sadece her şeyi daha minik düşünüp hayal etmeniz gerekir. Büyük kocaman hayatlarımızdan çıkıp daha küçük eşyalarla da mutluluğa ulaşabiliriz düşüncesini baz almak gerekli.  Tiny House’lar sadece yazlık evler olarak düşünülse de iyi bir ısı yalıtımı ile dört mevsim kullanılabilir hale getirilebilir. Nitekim son zamanlarda pandemi sürecinden kaynak hayat değişikliğine gitmek isteyen herkes bu şekilde kullanmaya başlamıştır.

     Piyasada farklı modelleri ve firmaları ile karşılaşmanız mümkün. Tasarımı, ne istediğinizi ve bütçenizi belirleyip bu firmalar ile görüşerek siz de bu gezen evlerden birine sahip olabilir, ister küçük bir belde de isterseniz yazlık bölgelerde minik evinizin keyfini sürebilirsiniz.